Достапни линкови

Ќорсокак за буџетските кратења во САД


Американскиот претседател Барак Обама и пратениците од конгресот се уште се далеку од излез од ќор-сокакот во преговорите за буџетот. Најавија дека преговорите за избегнување на банкрот ќе продолжати викендов. Обама рече дека републиканците и демократите се уште се поделени за „широк спектар на прашања“. Обама и конгресните лидери се обидуваат од буџетот да заштедат најмалку 3, а можеби и 4 билиони долари. Американскиот буџетски дефицит е околу 1,5 билиони долари.
XS
SM
MD
LG