Достапни линкови

Бан Ки-Мун бара подобрување на хуманитарните услови во Либија


Либискиот премиер Багдади Ал Махмуди(десно) го пречекува јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума во Триполи на 30 мај 2011 година.
Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, во телефонски разговор, побарал од либискиот премиер Багдади Ал Махмуди да запрат борбите и да помогне да се подобрат хуманитарните услови во земјата. Бан Ки-Мун рекол дека специјалниот пратеник за Либија, Абдул Илах Ал Катиб, се обидува да постигне мировен договор во Либија. Според соопштението од канцеларијата на генералниот секретар на ОН, Махмуди се согласил дека Катиб наскоро треба да биде примен во Триполи на итни консултации.
XS
SM
MD
LG