Достапни линкови

Џорџ Буш доби статуа во градот, во кој остана без часовник


Изработка на статуата
Во албанскиот град Фуш Круја, поставена е статуа на поранешниот американски претседател Џорџ Буш Јуниор. Статуата е висока околу три метри и е изработена од бронза. На постаментот пишува „Џорџ Буш, голем пријател на Албанците“.На свеченоста присуствувал и премиерот Сали Бериша. Џорџ Буш помладиот Албанија ја посети првите денови од јули 2007 година. Посетата на гратчето Фуш Круја повеќе се памети по веста дека при ракувањето со жителите некој му го украл скапиот часовик.
XS
SM
MD
LG