Достапни линкови

Украина-протести против пензиските реформи


Архива-протест во Украина
Илјадници демонстранти се собраа денеска пред парламентот на Украина во знак на протест за пензиските реформи. Реформите предвидуваат да се зголеми возрасната граница за пензионирање за жени. Денеска во Парламентот се одвива финалната дискусија за законот, кој постепено ќе ја зголемува возраста за пензионирање за жените од 55 на 60 години. Реформатата е клучна за да се одмрзне заемот од 15 милијарди долари од Меѓународниот монетарен фонд
XS
SM
MD
LG