Достапни линкови

Кина демантира дека починал Џијанг Цемин


Портрет на Џијанг Цемин
Кина ги дематира наводите за смртта на поранешниот претседател Џијанг Цемин кој ја водеше земјата од 1989 до 2003 година. Официјалната новинска агенција Хсинхуа соопшти дека не биле вистинити извештаите на една телевизија во Хонг Конг, но и на интернет дека експретседателот Џијанг Цемин починал. Гласините беа поттикнати откако тој не се појавил на прославата на 90 годишнинатата на Комунистичката партија на Кина што се одржа на први овој месец.
XS
SM
MD
LG