Достапни линкови

Вашингтон: поддршка на демократијата во Белорусија


Полицајци во цивилна облека апсат еден учесник на протестите во Минск
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција за поддршка на демократијата на човековите права во Белорусија. Во документот се апелира на ослободување на сите политички затвореници и не се признаваат резултатите од декемвриските избори во таа земја. Според наводи на активисти за човекови права, властите во Белорусија вчера уапсиле околу 400 луѓе кои учетвувале на протестите на опозицијата во Минск и во други градови во Белорусија. По претходните протести во почетокот на неделава беа уапсени 140 луѓе.
XS
SM
MD
LG