Достапни линкови

Вашингтон разочаран од верските казни во Иран


Соединетите држави изразија разочарување околу извештаите дека иранец би можело да биде осуден на смрт поради неговите весрски уверувања. Јуцеф Надркхани може да стане првиот иранец кој од 1990 година ќе добие смртна казна ако не се откаже од христијанската вера. Во изјавата на портпаролката на Стејт департментот Викторија Нуланд оценува: ,,додека иранските лидери лицемерно се залагаат за толеранција, тие продолжуваат со затворање на оние кои едноставно сакаат да имаат верски избор.,,
XS
SM
MD
LG