Достапни линкови

Обама на лидерска средба поради мерките за штедење


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со лидерите на републиканците и на демократите, на разговори на кои треба да се постигне договор за буџетот. Двете страни се поделени за тоа колку и од што да се скрати за да се намали буџетскиот дефицит. Договорот треба да овозможи и подигање на лимитот за задолжување на Конгресот од сегашните 14,3 билиони долари, лимит кој беше достигнат уште во мај. Ако не се случи тоа земјата може да се соочи со сериозни последици.
XS
SM
MD
LG