Достапни линкови

Триесет дена протест против полициска бруталност


Се навршија 30 дена од започнувањето на граѓанските протести против полициската бруталност во Македонија, Вечерва од 19:00 часот, на платото зад спомен-куќата на Мајка Тереза симболично ќе се одбележи триесетиот ден од започнувањето на протестите кои и понатаму траат.
Луѓето кои протестираат бараате одговорност и одговори. Бараат реформи во полицијата и произнесување по барањата доставени до институциите на системот.
По собирањето на граѓаните предвидено е собирот да премине во протестен марш низ улиците на Скопје. Крајна цел на маршот преку улицата пред Собранието ќе биде МВР.
XS
SM
MD
LG