Достапни линкови

Осуден новинар од Полска за навреда на Лукашенко


ослободениот новинар
Полскиот новинар Андреј Почзобут кој беше притворен за клевета на белорускиот претседател Александар Ликашенко, денеска е осуден на 3 години условно. Почзобут кој е новинар на водечкиот весник „Газета Виборчза“ во Посла, беше уапсен во април затоа што го навредил претседателот на Белорусија во својот текст. Полска го критикуваше осудувањето, со образложение дека новинарот не сторил ништо лошо.
XS
SM
MD
LG