Достапни линкови

Атина-шпански активисти бараат да отпловат за Газа


Група на шпански активисти за човекови права денеса ја окупирале нивната амбасада во Атина ,барајќи дозвола нивниот брод дел од флотила за Газа да може да отплови. Групата од 21 активист кои се дел од екипата на бродот Герника изминатите неколку недели беа укотвени на пристаниште во Крит. Тие ќе останат во амбасадата се дур шпанската влада бара грчките власти да им овозможат да пловат кон Газа. Грција им забрани на бродовите кои се дел од флотилата да ја напуштаат земјата. Бродовите носат повеќе од 350 луѓе од 22 земји, 3.000 тони хуманитарна помош, лекови, комплетно опремена амбуланта и цемент. Ова е втор обид да се прекрши израелската блокада на Газа.
XS
SM
MD
LG