Достапни линкови

Британија и понатаму ќе го помага Авганистан


Камерон и Карзаи
Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска во Авганистан вети голема хуманитарна помош за земјата. По разговорот со претседателот Хамид Карзаи во Кабул, Камерон изјави дека и покрај тоа што ќе повлечат свои војници и годинава и следната и ќе завршат со воената операција во земјата, земјите ќе продолжат со одржувањето на врските. Британскиот премиер најави и дека се планира да се изгради воена акадамија за обуки на авганистанските војници. Тој изјави дека САД за проектот веќе ветиле 38 милиони долари
XS
SM
MD
LG