Достапни линкови

Хрватска бара екстрадиција на директорот на МОЛ


Хрватска испрати барање за екстрадиција на извршниот директор на унгарската нафтената компанија МОЛ Жолт Хернади поради обвиние за корупција. Но од МОЛ велат дека не добиле официјално барање од хрватските власти. Хрватските власти понудија можност Хернади да се сослушува во Унгарија и се подготвени се да ги проследат доказите со кои располагаат. Хернади на 21 јуни ги отфрли тврдењата на хрватските медиуми, дека му давал поткуп на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, со цел да му дозволи на МОЛ да ја преземе хрватската нафтена компанија ИНА. Според претходните написи во хрватскиот печат, Канцеларијата започна истрага против Санадер и Хернади поради 10 милиони евра поткуп.
XS
SM
MD
LG