Достапни линкови

Комерсант: Гадафи сака да замине од власт


Муамер Гадафи
Рускиот весник Комерсант денеска цитира неименуван руски официјален претставник кој вели дека либискиот лидер Муамер Гадафи сакал да ја напушти власта, но само ако му биде ветена соодветна заштита. До ова изјава доаѓа откако вчера рускиот државен врв се сретна со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и со претседателот на Јужна Африка Јакоб Зума за начините за завршување на насилствата во Либија. Обединетите нации пред три месеци одобрија интервенција на НАТО во Либија за заштита на цивилите кои се против режимот на Гадафи, но таа досега не придонесе за запирање на насилствата
XS
SM
MD
LG