Достапни линкови

Тунис- Бен Али осуден на дополнителни 15 години затвор


Судијата кој му суди на Бен Али
Судот во Тунис денеска во отсуство го осуди соборениот претседателот Зине Ел Абидине Бен на 15 години затвор за поседување на оружје, дрога, и археолошки артефакти. Бен Али, кој побегна во Саудиска Арабија по народното востание во јануари, исто така, беше осуден и на парична казна од речиси 79 илјади долари. Поранешниот претседател и неговата сопруга, Лејла Трабелси минатито месец беа осудени на 35 години затвор за проневера на пари од јавните фондови
XS
SM
MD
LG