Достапни линкови

Повторно одложено судењето на Тимошенко


Тимошенко во судница во Киев
Судењето на поранешнната премиерка на Украина Јулија Тимошенко е одложено за два дена откако таа реши да ангажира нов адвокат. Тимошенко, се соочува со затворска казна од 10 години ако биде прогласена за виновна за злоупотреба на власта. На Тимошенко и се суди за злоупотреба на договорот што го потпишаа во 2009 година за купување на природен гас од Русија по високи цени. Тимошенко негира дека имало погрешно работење и на случајот против неа гледа како на политички мотивиран и оркестриран од страна на претседателот Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG