Достапни линкови

Хаг - Ратко Младиќ одби да се изјасни за вината


The Hague, 04Jul.2011
Хашкиот Трибунал денеска го искористи правото и во име на поранешниот воен командат на босанските срби Ратко Младиќ запиша дека тој се изјаснил како невин за обвиненија за геноцид за време на босанската војна.
Имено, Младиќ тоа во Судот одби да се изјаснува, барајки ги неговите адвокати, а не оние кои му ги додели судот.
Откако Младиќ бурно реагираше, Судијата Ори го отсрани од Судницата. Младиќ беше уапсен во мај годинава по 16 години во бегство.
XS
SM
MD
LG