Достапни линкови

Премиерот на Тајланд ќе поднесе оставка како партиски лидер по изборниот пораз


Јунглукт Шинаватра
Премиерот на Тајланд Абхисит Веџаџива изјави дека ќе поднесе оставка како лидер на Демократската Партија.
Оставката е разултат на поразот на изборите од опозиционата партија Пуеа предводена од 44 годишната Јунглукт Шинаватра, која објави коалиција од 5 партии кои ќе формираат влада.
Биснисменката Јинглук до пред два месеца не се ни занимаваше со политика. Таа е сестра на екс премиерот Тхаксин Шинаватра
XS
SM
MD
LG