Достапни линкови

Започнува судењето на Ратко Младиќ во Хаг


Ратко Младиќ
Судењето на поранешниот воен командат Ратко Младиќ ќе започне денеска во Хаг. Младиќ се соочува со обвиненија за геноцид за време на босанската војна. Неговиот адвокат Милош Шалиќ изјави дека Младиќ одлучил да не се појавува во судот, туку него да го преставуваат адвокати. Младиќ беше уапсен во мај по 16 години во бегство.
XS
SM
MD
LG