Достапни линкови

Судир на демонстранти и полицијата во Италија


Најбрзиот воз во светот, Пекинг, Кина
Полицијата се судрила со демонстрантите за време на денешните протести на северот на Италија. Демонстрантите протестираат против изградба на брза железница помеѓу Италија и Франција. Во судирите најмалку 45 полицајци се повредени, а 5 луѓе биле уапсени, јавуваат италијанските медиуми. Граѓаните на областа северно од Торино, сметаат дека пругата по каја возот ќе се сообраќа со голема брзина ќе го уништи тој дел од земјата и дека би можело да дојде до емисија на штетни гасови.
XS
SM
MD
LG