Достапни линкови

Младиќ одлучил да го бојкотира Хашкиот Трубнал


Ратко Младиќ
Поранешниот воен командант Ратко Младиќ има намера да го бојкотира Хашкиот Трубунал , каде утре се очекува да се појави и да се изјасни за обвиненијата за геноцид за време на босанската војна, соопшти неговиот адвокат Милош Шалиќ. Тој изјави дека Младиќ одлучил да не се појавува во судот, туку него да го преставуваат адвокати. Младиќ беше уапсен во мај по 16 години во бегство. Тој ги отфрла обвинувањата за геноцид и злосторства против човештвото.
XS
SM
MD
LG