Достапни линкови

Сирија -Хама под опсада од владините трупи


Тенкови на сиријската армија се распоредени на влезовите на градот Хама, два дена откако во градот беше организиран еден од најголемите протести против претседателот Башар ал-Асад. Активистите за човекови права велат дека десетици луѓе се уапсени во Хама и дека властите решиле воено да го совладаат градот. Вчера претседателот го разреши и градоначалникот на Хама, за да ги задуши протестите.
XS
SM
MD
LG