Достапни линкови

Протести на новинарите во 5 до 12


Претседателката на Синдикатот на новинари и медиумски работници, Тамара Чаусидис
Новинарите и медиумските работници утре во пет до дванаесет пред просториите на ЗНМ ќе започнат протестен марш за солидарност. Непосреден повод за тоа се експересните откази за две новинарки од Утрински весник кои проговорија за проблемите во нивната редакција, како и последниот чин од драмата што се одвива со медиумите на Перо Наков, велат од синдикатот на новинари. Протестот е подржани и од ЗНМ. Но тоа се само дел од причините. Протестот е и заради кршењето на многу права на вработените во медиумите.
Од синдикатот велат дека со протестот треба да се пружи солидарност на они на кои им треба, но и да се стави до знаење дека новинарите се организирани, дека никој не може да ги поткупи, ниту да ги заплаши.
XS
SM
MD
LG