Достапни линкови

Белорусија-уапсен поранешен собраниски спикер


Шушкевич(во средината) со поранешните претседателти на Украина и Русија
Граничната служба на Белорусија го привела поранешниот претседател на парламентот Станислав Шушкевич. Тој бил уапсен на литванско-белоруската граница, додека се враќал од Вилнус, Литванија, каде што присуствуваше на политичката конференција „Заедница на демократиите.“ Граничните власти не ја прецизираат причините за апсењето. Но Шушкевич можеби е поврзан со организацијата на протестите закажани за денеска во земјата, на одбележувањето на Денот на независноста.
XS
SM
MD
LG