Достапни линкови

Состанок за иднината на израелско-палестинските преговори


На 11 јули е закажан состанокoт на посредницитe во блискоисочните преговори. На состанокот треба да се рагледаат плановите за тоа како ќе се продолжи со израелско-палестинските преговори , во време кога Палестинците се подготвуваат да поднесат барање до ОН за признавање на нивната држава. На состанокот во Вашингтон ќе учествуваат преставници на така наречената „четворка“ САД, Русија ОН и ЕУ. Американскиот претседател Барк Обама на почетокот на преговорите минатата година, како цел постави преговорите да се завршат до септември годинава.
XS
SM
MD
LG