Достапни линкови

Асад разрешува градоначалници за да ги задуши протестите


Протести во Хама
Сирискиот претседател Башар Асад го разреши градоначалникот на еден од клучните градови во обид да ги смири протестите против неговото владеење. Асад го разрешил градоначалникот на Хама , каде вчера на улиците излегоа 200 илјади луѓе, на еден од најмасовните протести. Според активистите за човекови права најмалку 11 луѓе биле убиени во различни судири за време на протестите. Демонстрантите бараат крај на 40-годишното владеење на династијата Асад.
XS
SM
MD
LG