Достапни линкови

Русија повторно ја снабдува Белорусија со струја


Русија денеска го продолжува снабдувањето со струја на Белорусија, откако руската државна компанија за електрична енергија ја добила задоцнетата исплата од страна на Белорусија. Портпаролката на претседателот Дмитриј Медведев соопшти дека од Минск ги исполниле сите финансиски обврски, по што претседателот наредил да се продолжи снабдувањето со струја. Русија пред една недела го запре снабдувањето затоа што Белорусија доцнеше со плаќање на сметките.
XS
SM
MD
LG