Достапни линкови

Мароканците гласаа за реформи и промени


Marocco -- The Place Jemaa El Fna in Marrakesh
На вчерашниот референдум во Мароко 98,49 насто од гласачите се изјаснија за уставните промени со кои се зголемува моќта на Премиерот и Парламентот а се намалува на Кралот Мохамед 6 - ти.
Референдумот е резултат на протестите на младите мароканци кои бараа намалување на власта на кралската династија.
Досега Кралот имаше право да го бира Премиерот
XS
SM
MD
LG