Достапни линкови

ОБСЕ побара од Лукашенко да ја запре репресијата врз новинарите


Дуња Мијатовиќ
Преставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите побара од Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко да ја запре репресијата врз медиумите по спорните претседателски избори на 19 Декември.
Дуња Мијатовиќ побара да запрат сите тортури во затворите и малтретирања против новинарите.
Таа ја осуди и полициската акција против новинарите на 12 јуни во која 12 новинари беа затворени или нападнати.
XS
SM
MD
LG