Достапни линкови

Москва и натаму против резолуција на ОН за осуда на Сирија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва и натаму е против резолуција на Обединетите Нации спрема Сирија.
Русија и Кина се спротивставија на нацрт резолуцијата предложена од Франција, Британија и Германија во Советот за Безбедност со која се осудува бруталноста на режимот на Башар ал Асад кон демонстрантите.
Тој ја повика и опозицијата во Сирија да разговара со лидерите во Дамаск. Во досегашните протести се убиени околу 1400 демонстранти.
XS
SM
MD
LG