Достапни линкови

ОН го поздравиja ирачкото преземање на Фондот за развој


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска го поздрави преземањето на ирачката влада на Фондот за развој, основан по соборувањето на режимот на Садам Хусеин во 2003 година. Станува збор за фонд вреден неколку милијарди долари кој обезбедува парите од продажба на нафтата да се враќаат во економијата на Ирак. Советот за безбедност во декември лани усвои резолуција со која на 30 јуни годинава завршува надѕорот на Обединетите нации врз овој Фонд.
XS
SM
MD
LG