Достапни линкови

Референдум за уставни измени во Мароко


Кралската палата во градот Фез во Мароко.
Мароканците денеска на референдум ќе се изјаснуваат за новиот Устав. Кралот на Мароко, поттикнат од протестите на Блискиот Исток на кои се бараше смена на владетелите и повеќе слобода и демократија, реши да спроведе реформи. Монархот ветува права за жените и за малцинствата и ги зголемува овластувањата на парламентот и судството.
XS
SM
MD
LG