Достапни линкови

Дејвид Петреус е нов шеф на ЦИА


Новиот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус.
Дејвид Петреус е нов шеф на американката централна разузнавачка служба. Американскиот Сенат едногласно го прифати предлогот, Петресус да биде шеф на ЦИА. Сите 94 сенатори гласале за. Педесетиосумгодишниот Петреус беше командант на американсите сили во Авганистан, и има 37-годишно воено искуство. Петреус доаѓа на местото на Леон Панета, кој, пак, ја презема функцијата секретар за одбрана од Роберт Гејтс.
Сенатот, минатата недела исто така даде едногласно одобрение Панета да биде шеф на Пентагон.
XS
SM
MD
LG