Достапни линкови

Иванов на разговори со Тадиќ и со Давутоглу


Претседателите Иванов и Тадиќ
Претседателот Ѓорге Иванов на маргините на Самитот на шефови на држави и влади кој се одрув во Црна Гора, остварил билатерални средби со српскиот претседател Борис Тадиќ и со турскиот министер з аандворешни работи Ахмет Дабутоглу. На средбата Иванов-Тадиќ се разговарало за сосотјбите во регионо, и за евроинтеграциските процеси, како и за црковоно прашање. Двајцата претседатели заклучиле дека црквите самостјо треба да си ги решаваат отворенит епрашања. Со турскиот министер Иванов разговарал за меѓусебната соработка и подршка што си ја даваат двете земји.
XS
SM
MD
LG