Достапни линкови

Киргистан на 30-ти октовмри ќе избира нов претседател


Претседателката Роза Отумбаева
Парламентот во Киргистан денеска одлучи претседателските избори во земјата да се одржат на 30-ти октомври. Со изборите земјата треба да ги заокружи уставните реформи, и да стане првата централно- азиска земја која ќе премине во парламентарна демократија. Мандатот на актуелниот претседател Роза Отумбаева завршува на 31 декември. Таа е на чело на земјата од 10 април мината година, кога претседателот Курманбек Бакиев беше симнат по насилната револуција.
XS
SM
MD
LG