Достапни линкови

Германија до 2022-та ќе ги затвори нуклеарните централи


Од денешното гласање во Парламентот
Германскиот парламент денеска изгласа да се укине целата нуклеарна индустрија во целата земја до 2022 година. Две опозициски партии ја поддржаа централно-десничарската коалиција на канцеларката Ангела Меркел во гласањето. За укинување на нуклеарната индустрија гласале 513 пратеници, против биле 79 и осум воздржани. До 2022-та, треба да се затворат сите 17 нуклеарни централи.
XS
SM
MD
LG