Достапни линкови

Клинтон-САД одржува контакти со Муслиманското Братство


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека Соединетите држави имаат ограничен контакт со Муслиманското братство во Египет. На овој потег се гледа како на една суптилна промена во американската политика, која ќе го вознемири Израел и поддржувачите на САД кои имаат длабоки сомнежи во врска со исламистичката група. Во Каиро,пак, Муслиманско братство соопшти дека е за поздравување да са има контакти со САД, но дека до сега такви контакти не биле направени.
XS
SM
MD
LG