Достапни линкови

Заниер нов генерален секретар на ОБСЕ


Ламберто Заниер
Италијанскиот амбасадорот Ламберто Заниер, е назначен за нов генерален секретар на ОБСЕ со едногласна одлука на министерскиот совет составен од 56 земји-членки, соопштуваат од ОБСЕ . Заниер беше директор на Центарот за превенција на конфликти на ОБСЕ во периодот 2002-2006. Од јуни 2008 година служеше како специјалниот претставник на ОН за Косово. Мандатот на еден генерален секретар на ОБСЕ трае 3 години.
XS
SM
MD
LG