Достапни линкови

Пуштен во употреба брз воз меѓу Пекинг и Шангај


Кинескиот брз воз на пробното возење на 3 декември 2010 година.
Денеска во сообраќајна функција беше ставен брзиот воз на линија Пекинг – Шангај.
Кина се надева дека со вложените 33 милијарди долари во овој проект ќе го олесни пренатрупаниот транспортен систем.
Возот беше пуштен на 90-тата годишница на Кинеската Комунистичка Партија.
XS
SM
MD
LG