Достапни линкови

Бугарија - откриени 8 авганистанци во камион со лубенци


Бугарската погранична полиција уапси 8 емигранти од Авганистан, кои, скриени во камион полн со лубеници, се обиделе да ја минат границата со Грција, соопшти денеска бугарското Министерство за внатрешни работи.
Емигрантите биле откриени при преглед на камионот, кој пренесувал лубеници од Грција во Словачка.
Се повеќе Авганистанци стануваат жртви на принудна работа во земјоделскиот и градежниот сектор во Грција, се наведува во годишниот извештај за трговија со луѓе, кој Стејт департментот го објави во понеделникот.
XS
SM
MD
LG