Достапни линкови

ОН побараа соработка за апсење на Горан Хаџиќ


Горан Хаџиќ
Советот за безбедност на ОН усвои резолуција во која бара подобра соработка меѓу државите за апсење на Горан Хаџиќ - последниот обвинет за воени злосторства од Хашкиот трибунал.
Горан Хаџиќ е поранешен претседател на самопрогласената на територијата на хрватска Република Српска Краина.
По апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ на 26 мај во Србија, Хаџиќ остана последниот по кого трага Хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG