Достапни линкови

Франција потврди дека ги вооружува либиските бунтовници


Француската армија соопшти дека им дала оружје на либиските бунтовници кои се спротиставуваат на борбените сили на либискиот лидер Моамер Гадафи. Франција е прва земји членка на НАТО која јавно објави дека ги вооружува бунтовниците. Францускиот полковник Тиери Буркард изјави дека помошта што им ја дале на либиските бунтовници вклучува пушкомитралези, ракетни гранати и муниција. Во меѓувреме, Британија денеска потврди дека либиските бунтовници ја добиле првата рата од ветената помош во износ од 100 милиони долари.
XS
SM
MD
LG