Достапни линкови

Папандреу ги протна мерките за штедење „низ игледни уши“.


Јоргос Папандреу
Грчкиот парламент со тесно мнозинство од 17 пратеници ги подржа владините мерки за штедење на 28,5 милијарди евра. За мерките гласаа 155 пратеници, а против нив беа 138. Гласањето се одвиваше во напната атмосфера, дур пред Парламентот илјадници луѓе протестираа против мерките. Меѓународниот монетарен фонд и Европската Унија ја условија Грција со усвојување на пакетот мерки, ако сака да го добие следниот заем од предвидените 110 милијарди евра. Од почетокот на расправата за мерките за штедење во Грција трае 48 часовниот штрајк на работниците.
XS
SM
MD
LG