Достапни линкови

Британија-Иран спроведува тајни тестирања на ракети


Велика Британија соопштува дека Иран спрoведува тајни тестирања на балистички проектили, ракети и тестирање на проектили кои носат нуклеарен товар. Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг изјави дека тестовите се во целосна спротивност на резолуциите на ОН. Од иранска страна пак негираат дека спровелe тестирање на проектили кои се способни да носат нуклеарен товар Од иранското министерство за надворешни работи велат дека спровеле тестирање но на ракети со дострел до 2000 километри . Иран води спор со Западните сили околу неговата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG