Достапни линкови

Судењето на Тимошенко одложено за на 4 јули


Тимошенко се поздравува со приврзаниците пред судот во Киев
Судењето на поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко кое требаше да започне денеска во Киев е одложено за на 4 јули. Тимошенко е обвинета за злоупотреба на функцијата во врска со договорот за испорака на гас со Русија во 2009 година. Тимошенко ги отфрли обвинувањата и оцени дека станува збор за политички мотивиран случај оркестриран од претседателот Виктор Јанукович. Пред судницата поранешната премиерка денеска пристигна опкружена со своите подржувачи. Доколку се докаже дека е виновна, Тимошенко може да биде осудена на најмалку седум години затвор.
XS
SM
MD
LG