Достапни линкови

Саудиска Арабија-5 жени осудени за возење автомобил


Најмалку 5 жени се осудени во Саудиска Арабија затоа што го прекршиле законот за возење, кој им дозволува да управуваат со возило, само на мажите. Пред две недели активистките за правата на жените започнаа кампања за да се укине забраната и да може да возат и жените. Од тогаш десетици жени возат низ градовите во Саудиска Арабија. Ова е прво апсење откако започна кампањата.
XS
SM
MD
LG