Достапни линкови

Во Будва на состанок на членките на Процесот за соработка на ЈИЕ


Еден од министерските состаноци на Процесот за соработка во Југоисточна Европа
На денешниот состанок во Будва на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа, се очекува да учествува и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. На состанокот ќе бидат разменети мислења за натамошно промовирање на европските перспективи на регионот, со посебен фокус врз регионалната соработка. Предвидено е на маргините на состанокот шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски да има средби со повеќе свои колеги од регионот. Во рамките на црногорското претседавање со Процесот за соработка на Југоисточна Европа ќе се одржи и Самит на претседатели на држави и влади од регионот на кој ќе присуствува и претседателот на Македонија Ѓорге Иванов
XS
SM
MD
LG