Достапни линкови

Одржана инаугурацијата на турскиот парламент и покрај бојкотот


Турскиот парламент
Церемонијата за инаугурација на турскиот парламент се одржа и покрај бојкотот на најголемата опозициска партија и на курдските пратеници. Законодавците протестираат поради обвиненијата против опозиционите припадници.
Турскиот суд одби да ослободи девет законодавци, кои беа избрани додека го чекаат нивното судење во притвор.
XS
SM
MD
LG