Достапни линкови

Турски офицери и генерал обвинети за заговор за воен удар


Дваесет и осум турски офицери, меѓу кои и еден генерал се обвинети за учество во заговорот за воен удар против Владата на Партијата на правдата и развојот во 2003 година, во операцијата позната како „Чекан“.
Според обвинението операцијата предвидувала серија на атентати со цел да се создаде хаос, кој ќе доведе до воен удар. Обвинетите тврдат дека операцијата „Чекан“ била само воена вежба.
XS
SM
MD
LG