Достапни линкови

Меѓународниот монетарен фонд избира нов лидер


Главните фаворити за шеф на ММФ
Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд, составен од 24 члена, денеска треба да постигне консензус за тоа кој ќе биде нивниот нов лидер. Гласањето ќе биде во сабота. Француската министерка за финансии Кристин Лагард најверојатно ќе биде новиот шеф на ММФ. Ако ја изберат Лагард ќе биде првата жена да го води ММФ. Таа ќе го замени , Доминик Штрос Кан, кој исто така е Французин. Штрос Кан си поднесе оставка минатиот месец откако беше обвинет за сексуален напад врз собарка во еден хотел во Њујорк Рускиот министер за финансии Алексеј Кудрин изјави дека Москва ќе гласа за кандидатурата на Лагард . Противкандидат на Лагард е Агустин Карстенс гувернер на Централната банка во Мексико
XS
SM
MD
LG